baner candyweb

Umowy cywilnoprawne są skierowane dla pracodawców, którzy potrzebują pracowników doraźnie lub potrzebne jest wykonanie jednorazowego zlecenia. Umożliwiają one obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika. Występują w dwóch rodzajach:

Umowa zlecenie

Umowy zlecenie regulowane są na podstawie art. 734-751 kodeksu cywilnego. Umowy te opierają się na wykonywaniu określonego zlecania dla zleceniodawcy. Zlecenie ma charakter okresowy oraz występuje dowolność w jego realizacji. Ten rodzaj zatrudnienia daje pewną elastyczność. Główną zaletą dla pracodawcy jest obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika. Niestety dla pracownika wiąże się to z pozbawieniem części świadczeń, brakiem urlopu oraz brakiem płatnych nadgodzin.

Umowa o dzieło

Za regulację prawną umów o dzieło odpowiada art. 627-646 kodeksu cywilnego. Umowy te odnoszą się do konkretnej czynności. Dla pracodawcy wiąże się to z brakiem konieczności płacenia składek do ZUS-u oraz redukcji innych kosztów. Minusem mogą być kontrole z ZUS-u. Dla pracownika wiążą się one z większym wynagrodzeniem oraz pełniejszą swobodą podejmowania działań. Poważnym minusem jest brak jakichkolwiek świadczeń, brak stabilności zatrudnienia a zerwanie umowy może nastąpić z dnia na dzień.

Zalety i wady zatrudnienia na umowy cywilnoprawne