baner candyweb

Za oknami co prawda jeszcze nie widać żadnych oznak wiosny, ale to wcale nie oznacza tego, że nie możemy już teraz planować tego, jak zagospodarujemy nasz ogród. Kiedy cały śnieg stopnieje, na drzewach zaczną pojawiać się pierwsze pączki, a ziemia w końcu stanie się miękka, będziemy mogli śmiało przystąpić do przygotowywania gleby pod nowe sadzonki. Poza kwiatami i drzewkami ozdobnymi są pewne rośliny, które doskonale komponują się ze wszystkimi innymi roślinami w ogrodzie – włącznie z elementami dekoracyjnymi i innymi przedmiotami na podwórku. Te rośliny, to właśnie trawy ozdobne – doskonały element dekoracyjny dla wielu nowoczesnych posesji.

Mogą to być odmiany jednolite bądź wielobarwne, czy też niskie bądź wysokie. Jedną z dość nietypowych odmian traw ozdobnych, która doskonale poradzi sobie w bardziej zacienionych miejscach w ogrodzie, jest śmiałek darniowy. Co możemy powiedzieć więcej na temat tej nietypowej rośliny?

Jak wygląda śmiałek darniowy i co czyni go tak wyjątkowym?

Trawa jak trawa. Mogłoby się wydawać, że każda jest taka sama. Niektórzy postrzegają ją jedynie, jako taką trawę, którą widujemy na łąkach, czy pastwiskach. W pewnym sensie te osoby mają rację, ponieważ trawa, to trawa. Jednak nie wiele osób wie, ile taka trawa może mieć odmian. Śmiałek darniowy na ten przykład jest trawiastą byliną. Występuje powszechnie na wilgotnych terenach w całej Polsce. Bardzo dobrze radzi sobie na słonecznym stanowisku, ale nie będzie wybredna, jeżeli umieścimy ją również w półcieniu.

Roślina ta jest niezwykle prosta w uprawie i może osiągnąć od 50, do nawet 70 cm wysokości. Charakteryzuje się tym, że podczas letniego kwitnienia, wydaje sztywne pędy ze zwiewnym kwiatostanem. Niektórym osobom może wydawać się, że mamy na podwórku jakąś odmianę zboża, ponieważ kwiatostan z czasem – w miarę kwitnienia – staje się słomianożółty. Wtedy może osiągnąć nawet do półtora metra wysokości.

Śmiałek darniowy rośnie kępami z długimi, smukłymi oraz szorstkimi w dotyku liśćmi. Można go bardzo łatwo rozmnażać poprzez dzielenie kęp. Wysiew nasion również zrobi swoje. Posadzenie tej trawy ozdobnej może być jednak uciążliwe, kiedy nie poświęcamy wystarczająco dużo uwagi samemu ogrodowi. Roślina bowiem wykazuje się obfitym samosiewem, co prawda niezbyt uciążliwym. Jednak przy większym zaniedbaniu możemy spodziewać się tego, że trawa będzie pojawiać nam się w różnych miejscach w ogrodzie – pochłaniając coraz więcej miejsca dla siebie.

Co z innymi odmianami? Jakie trawy ozdobne do ogrodu?

Śmiałek darniowy to jedna z bardziej nietypowych traw ozdobnych. Jest jednak o wiele więcej odmian traw, które możemy bardzo dobrze wkomponować w wystrój naszego ogrodu. Inną trawą, która ponadto jest również uważana za jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych, jest Kostrzewa sina (niebieska trawa). Trawa ta idealnie sprawdzi się, jako aranżacja słonecznych i kamienistych miejsc w naszych ogrodach. Jest to roślina, która z czasem rozrostu, tworzy przepiękny srebrno-niebieski dywan – dzieje się tak za sprawą tego, że jest to roślina okrywowa. Toleruje niskie temperatury i podobnie, jak śmiałek, nie wymaga większej ingerencji.

Do najbardziej znanych traw ozdobnych możemy również zaliczyć takie gatunki jak np.:

  • Wydmuchrzyca piaskowa,
  • Trzcinnik ostrokwiatowy,
  • Rozplenica japońska,
  • czy też Turzyca palmowa.

Jak widać, jest wiele różnych rodzajów traw, które wyglądają po prostu nieziemsko, jeżeli oczywiście wie się, jak się z nimi obchodzić. Mimo iż nie są one wymagające, warto zaznajomić się z ich wymaganiami. Warto również bawić się kompozycjami i łączyć ze sobą różne gatunki w ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie – tylko nasza wyobraźnia.

Śmiałek darniowy i inne trawy ozdobne warte uwagi