baner candyweb

Sinice w polskim morzu? Z ich powodu obowiązuje zakaz kąpania się oraz postanowiono zamknąć niektóre plaże. Spawdź co to są sinice i jakie niosą ze sobą zagrożenie.

Sinice – co to jest?

Sinice to inaczej cyjanobakterie. Są to organizmy żywe zaliczające się do grona bakterii, które rozwijają się w wodzie o dużym stężeniu związków azotu i fosforu. Stają się problemem w okresie letnim. Mogą występować w morzu, jeziorze czy rzece. Pojawiają się gdy temperatura powierzchni wody będzie wyższa niż 20 stopni.

Jak rozpoznać, że sinice zaatakowały przestrzeń wodną?

Właśnie o tym łatwo się przekonać. Istnieje wiele cech wskazujących na ich występowanie m.in.: woda ma charakterystyczny zielony kolor, a w pobliżu wody czuć nieprzyjemny zapach. Wyglądem przypominają gnijące glony. Piana, która unosi się na wodzie zniechęca turystów do korzystania z kąpielisk. W efekcie na plażach wywieszają czerwone flagi, co świadczy o zakazie pływania. A w razie potrzeby, kiedy sinice się namnożą plaże zostają zamknięte. Turyści w tym czasie muszą uzbroić się w cierpliwość. Jednak nie wiadomo kiedy to może się stać, ponieważ jednego dnia może być ładnie, woda jest normalna, a na drugi dzień jest alert, że kąpieliska są zamknięte. Ta sytuacja może być też odwrotna.

Dlaczego sinice są takie groźne, że kąpieliska zostają zamykane?

Zamknięcie kąpielisk czy nawet plaży nie świadczy jedynie o tym, że ich wygląd zniechęca turystów. Przyczyną jest to, że sinice produkują silne toksyny, które szkodzą naszemu zdrowiu. Przebywanie blisko wody w efekcie przynosi negatywne skutki. Wystarczy to, że wykąpiemy się w zakażonej wodzie lub pływając trochę się jej napijemy. Ale zapach unoszący się nad wodą też może świadczyć o objawach, które później mogą u nas wystąpić.

Jakie objawy mogą wystąpić jeśli będziemy mieć kontakt z sinicami?

Nasze objawy mogą przypominać zwykłe zatrucie lub alergię. W prawdzie na początku jest nam trudno skojarzyć sobie to z sinicami. Jednak niektóre objawy mogą być dla nas groźniejsze niż przypuszczaliśmy. A oto niektóre objawy:

  • podrażnienia skóry
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • gorączka
  • bóle brzucha
  • bóle mięśni
  • wysypka
  • świąd skóry
  • rumień skórny
  • duszności
  • zawroty głowy
  • zapalenie spojówek

To tylko nieliczne objawy, ich lista jest znacznie dłuższa. Objawy te może i nie są takie poważne, ale połknięcie zakażonej wody może sprawić wewnętrzne uszkodzenia organizmu takie jak: uszkodzenie wątroby, nerek czy grasicy.

Jak wyleczyć się z objawów sinicy?

Objawy choć nie trwają długo to nie należą do przyjemnych. W tej sytuacji możliwe jest leczenie objawowe. Ale, żeby uniknąć tych nieprzyjemnych schorzeń warto jest dostosować się do komunikatów, które informują nas o danym niebezpieczeństwie. A jeśli będziemy na plaży niestrzeżonej warto samemu sprawdzić stan wody. Już sam kolor i zapach powinny nam dać do myślenia.

W tym okresie, aby cieszyć się z wakacji warto stosować się do zasad. W ten sposób unikniemy dalszych nieprzyjemności. W czasie zamkniętych kąpielisk, nie musimy siedzieć bezczynnie w domu i czekać na ponowne ich otwarcie. Możemy przechadzać się po mieście i zwiedzić najciekawsze miejsca, których nie brakuje w takich kurortach.

Powrót sinic nad polskie morze, jak żyć?