baner candyweb

Tworzenie stron internetowych jest niezwykle rozbudowanym zagadnieniem. Od web deweloperów wymagany jest szereg umiejętności. Muszą znać się na programowaniu, często w kilku językach programistycznych, znać się na grafice komputerowej, dobrze znać zagadnienia marketingu oraz psychologie sprzedaży. Tak Wszechstronny specjalista potrzebuje w pełni funkcjonalnego warsztatu pracy. Ponieważ sam proces tworzenia strony internetowej nie należy do najłatwiejszych. Źle wybrany CMS z trudną i skomplikowaną strukturą lub całkowicie pusty, w którym wszystkie elementy muszą zostać napisane od zera. To gwarancja wielu godzin frustracji i rozczarowań.

Joomla czy WordPress?

Na to pytanie nawet nie będę starał się napisać odpowiedzi. Każda Web Deweler zachwala CMS, na którym pracuje i wytyka wszystkie problemy związane z innymi. Niewątpliwie strony internetowe WordPress królują na rynku, stanową one 30% całego internetu. Natomiast CMS Joomla tylko (aż) 10-krotnie rzadziej spotykany. Procenty nie do końca dobrze oddają rzeczywistość. To niewielkie 3% przekłada się na 45 milionów stron dostępnych w internecie. Nie jest to mała liczba. Jest nawet całkiem duża, gdy nie odpowiada Ci proces tworzenia i same strony internetowe WordPress.

Co oferuje Joomla?

Joomla CMS o licencji Open Source. Dlatego mamy pewność, że sam CMS jest w pełni darmowy. Kod Joomli jest bardzo plastyczny. Właściwie jedynym co będzie cię ograniczać to twoja znajomość PHP/MySQL, bo to właśnie w nim Joomla został stworzony. Ponadto umożliwia korzystanie z XML, AJAX, JavaScript oraz wielu innych. Bez obaw dla osób, które nie są biegłe w programowaniu. Do Joomla dostępna jest baza ponad 8 tysięcy rozszerzeń. Część z nich jest płatnych, ale cześć jest dostępna za darmo. Cała oferta możliwość Joomli jest niezwykle bogata. Znajdziemy tu Wsparcie SEO, rozwiązania marketingowe, łatwą obsługę czy bezpieczeństwo witryny.

Czy warto stworzyć stronę internetowa Joomla?

Na to pytani musisz odpowiedzieć sobie już sam. Joomla jak każdy CMS posiada szereg zalet i wad. Za zalety niewątpliwie można uznać pustotę obsługi i budowy, szerokie wsparcie techniczne oraz przyjazność dla SEO. Natomiast do wad możemy zaliczyć to, jak wysokie wymagania stawia serwerom i konieczność uważania ze wtyczkami oraz jak w każdym innym open source pewne ryzyko związane z bezpieczeństwem. Osobiście zachęcam to wypróbowania i własnej oceny jak bardzo CMS Joomla spełnia twe oczekiwania.

Joomla, czyli CMS w cieniu WordPress