baner candyweb

Dzień, w którym celebrujemy nasze ukochane babcie, zbliża się nieubłaganie szybko. Zostało raptem kilka dni, aby znaleźć odpowiedni prezent na tę szczególną okazję. W głowach większości osób rodzi się pytanie, jakie kwiaty kupić babci, aby nie sprawić jej przykrości. Kiedyś bowiem ogromne znaczenie miała symbolika kwiatów, przez które przekazywało się informacje o tym, jakie ma się zamiary względem obdarowywanej osoby. Kwiaty oznaczały wówczas dużo więcej, niż obecnie, kiedy wręcza się je bez większego namysłu o tym, co mogłyby oznaczać ich kolory, czy też ilość. O czym zatem warto pamiętać decydując się na bukiet kwiatów na Dzień Babci?

Jak kiedyś postrzegano symbolikę kwiatów?

Pamiętacie bajkę Alicja w Krainie Czarów? Była tam taka królowa, która uwielbiała czerwone róże. Jednak na zamku, w którym przebywała, nie było takowych róż, to kazała służbie przemalowywać białe róże na czerwone. Dość dziwne prawda? Takie rzeczy jednak naprawdę się działy. Kiedyś, za czasów starożytności, kwiaty miały silną moc. Wykorzystywano je nie tylko do tego, aby sprawić komuś przyjemność, ale również do tego, aby wprawić kogoś w zakłopotanie. Wszystko to za sprawą barw, a w późniejszym czasie również ilości. Ważne było także to, w jaki sposób osoba obdarowywana odbiera bukiet. Czy robi to prawą, czy też lewą ręką.

Obecnie nie przywiązuje się większej uwagi co do koloru, czy też ilości kwiatów w bukiecie. Niemniej jednak warto poznać znaczenie wybranych kolorów, bo może się okazać, że nasza babcia wie dużo więcej na ten temat, niż mogłoby się nam wydawać. Nie znając znaczenia barw i symboliki kwiatów, możemy nieświadomie urazić babcię, czy też inną osobę, której chcemy wręczyć nasze kompozycje kwiatowe. Co zatem oznaczają poszczególne barwy, jeżeli chodzi o kwiaty?

Mowa kolorów

Ogólnie przyjęło się tak, aby na ślub, przeprosiny, czy też, aby wyrazić szacunek, wręczać bukiet białych kwiatów. Kolor biały oznacza wierność i niewinność, dlatego właśnie na takich ceremoniach najczęściej dekoruje się, czy to salę, czy to świątynię – w zależności, gdzie odbywa się rzeczona uroczystość.

Żółty kolor to radość i szczęście. Niestety ta barwa może również oznaczać zazdrość, fałsz oraz zdradę, dlatego nie będzie to najlepszy kolor dla naszej babci. Jeżeli jednak jest to ulubiony jej kolor, możemy równie dobrze wkomponować żółte kwiaty w bukiet z innymi kolorami. Wtedy unikniemy wpadki, a nasz bukiet będzie wydawać się znacznie pozytywniejszy.

Czerwony to za to kolor miłości, namiętności i pożądania. Jest odpowiedni dla tych, których kochamy, więc będzie idealnym kolorem w bukiecie na Dzień Babci. Ten kolor symbolizuje również naszą siłę i odwagę. Często wręczają go mężczyźni swoim wybrankom, z którymi chcą nawiązać bliższy kontakt.

Niebieski natomiast, jest kolorem zarezerwowanym dla przyjaciół. Kwiaty w tym kolorze możemy również wręczać chorym lub osobom, które są na takim etapie, gdzie w ich życiu nie jest za wesoło. Niebieski symbolizuje spokój, przywiązanie oraz pogodę ducha. To również odpowiedni kolor, aby łączyć go z innymi pozytywnymi kolorami. Ciekawym połączeniem może być np. czerwony i niebieski właśnie.

Kolor fioletowy to smutek i żal. Nic dodać, nic ująć. Dlaczego tak ładny kolor oznacza tak smutne emocje? Dla wielu jest to kolor żałoby i może mieć podłoże pokoleniowe. Dlatego lepiej zrezygnować z kwiatów w tym kolorze, jeżeli myślimy o bukiecie dla babci.

Poza wyżej wymienionymi barwami i ich znaczeniem, jeżeli chodzi o kwiaty, mamy również podział na ilość kwiatów w bukiecie. Kwestia tyczy się głównie róż, a jeżeli chodzi o nasze ukochane babcie, to najlepiej wręczyć im, w tym szczególnym dniu, dwadzieścia pięć róż. Dlaczego właśnie taka liczba? 25 róż ofiaruje się osobie, której chce się pogratulować z jakiejś okazji. Aby sprawić babci radość, możemy więc podarować babci wspomnianą wcześniej ilość róż, np. w kolorze różowym, który oznacza kobiecość, wdzięczność oraz podziw.

Dzień Babci tuż tuż. Poznaj symbolikę kolorów kwiatów