baner candyweb

Pojęcie pracy w grupie oraz pracy w zespole traktowane są jako synonimy samych siebie. Bardzo często stosowane są wymiennie do określenia dokładnie tego samego, czyli grupy ludzi pracujących wspólnie nad jednym problemem. Jednak czy aby na pewno są tym samym?

Czym wyróżnia się praca w zespole?

W pracy zespołowej liczy się drużyna. Lider nie jest generałem, który rządzi. Jest raczej kimś, kto łączy zespół w całość. Jest pierwszy pośród równych. To podejście buduje pewien rodzaj twórczej atmosfery. Zachęca wszystkich uczestników do dzielenia się swoimi pomysłami. Podział, wykonanie zadań i odpowiedzialność za nie dotyczy wszystkich uczestników. Dlatego cały zespół rozliczany jest z osiągniętych efektów.

Co charakteryzuje pracę w grupie?

W przypadku pracy w grupie dostrzegalna jest postawa lidera, który decyduje o wszystkim. Jest on tą osobą, która wymaga rozdzielenia poszczególnych zadań i decyduje o kierunku prac. Grupy często zbudowane są hierarchicznie. Wpływa to na podział odpowiedzialności i rodzaju wykonywanych zadań. Na liderze spoczywa odpowiedzialność za podjęty kierunek działań. To on również wymaga efektów od członków swojej grupy. W szczególności, że powierzone im zadania zostaną należycie wykonane.

Co wynika z podziału na grupy i zespoły?

Chociaż mogłoby się wydawać, że to zespół jest lekarstwem na każdy rodzaj pracy zespołowej to jednak rzeczywistość jest trochę inna. W innych miejscach dobrze sprawdzi się zespół, a w innych lepiej radzi sobie grupa. Zespół zapewne lepiej poradzi sobie w pracy kreatywnej i w wymienianiu wiedzy między poszczególnymi osobami. Natomiast grupa sprawuje się idealnie, gdy potrzebne są szybkie i konkretne zadania, w których każdy musi wiedzieć co robić i na czym się skupić.

Czy praca w grupie różni się od pracy w zespole?