baner candyweb

I znów kończy się lato. Trzeba będzie zacząć palić w piecu. Może łagodna zima nie nadszarpnie domowego budżetu. Bez ogrzania temperatura w szybkim tempie spadnie do niewiele wyższego poziomu niż ta widoczna za oknem na termometrze. Niestety ogrzewanie generuje koszty tym większe i mniej mniejsze nakłady zostały wykorzystane na energooszczędność budynku. Żeby zniwelować ten problem. Przed budową domu warto zapoznać się z tematem domu energooszczędnego oraz domu pasywnego.

Co to jest dom energooszczędny?

O domu energooszczędnym zaczynamy mówić, gdy średni roczny wydatek energii zużyty na ogrzanie 1 m2 nie przekracza 70 kWh. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wydajnego systemu ogrzewania oraz zadbaniu o jak najlepszą termoizolację. W przypadku domów energooszczędnych w technologi NF40 zapotrzebowanie na energię może zostać zredukowane nawet poniżej 40 kWh.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to tak naprawdę udoskonalenie rozwiązań wykonywalnych w domach energooszczędnych. Konstytuowane są w standardzie NF15 oznacza to, że aby w skali roku utrzymać optymalną temperaturę, wystarczy jedynie 15 kWh/m2. Słowo pasywny nie bierze się znikąd, ponieważ w przypadku najefektywniejszych projektów możliwe jest prawie całkowite zredukowanie potrzeby ogrzewania budynku.

Podobieństwa i różnice w projektowaniu domu pasywnego oraz energooszczędnego

Projekt domu

Domy energooszczędne, oraz pasywne powinny charakteryzować się zwartym planem budynku. Pomieszczenia dzienne takie jak salon kuchnia znajdują się po stronie południowej domu. Po północnej stronie budynku pomieszczenia powinny mieć możliwie jak najbardziej zredukowaną ilość okien. Najlepszym pomysłem jest rozplanowanie tam pomieszczeń mniej intensywnie użytkowanych np. garażu, garderoby.

W budynkach pasywnych zakłada się jak największe przeszklenie południowej ściany budynku. Sam budynek powinien być w kształcie prostokąta z jedno lub dwu spadowym dachem. W przypadku domów energooszczędnych kształt budynku powinien być prosty z możliwie jak najmniejszą ilością załamań.

Dach i ściany

W domach energooszczędnych w celu ograniczenia niekorzystnej wymiany cieplnej stosuje się warstwę termoizolacyjną. Ściany zabezpiecza się warstwą o grubości 20 cm natomiast dach 30 cm warstwa izolacji. Domy pasywne potrzebują większej warstwy izolacyjnej, która w przypadku ścian wynosi min 30 cm a dachu min 50 cm.

Wykonanie

Oba typy domów można stawiać w różnych rodzajach technologi. Podczas budowy Należy pamiętać, aby zadbać o szczelność budynku oraz wyeliminowanie mostków termicznych.

Ważnym aspektem jest zastosowanie odpowiednich drzwi i okien, których to wymiana cieplna w przypadku domu energooszczędnego nie powinna przekroczyć 1,3 W/(m2*K). Domy pasywne wymagają stosowania drzwi i okien o zredukowanej wymianie cieplnej poniżej 0,8 W/(m2*K).

Ogrzewanie

W domach energooszczędnych stawia się na wydajne piece oraz sprawny system dystrybucji cieplnej. Ponadto dodatkowym źródłem ciepła jest energia słoneczna efektywnie wykorzystywana dzięki właściwemu planowi budynku. W przypadku domów pasywnych rezygnuje z instalacji cieplnych. Do ogrzania domu wystarczy energia słoneczna, ciepło wytwarzane przez domowników oraz systemy wspomagające cyrkulacje powietrza zaopatrzone w nagrzewnice.

Rożnicę między domem energooszczędnym a domem pasywnym