Sposób zarządzania gospodarstwem domowym zmienia się dziś nie do poznania. Nowoczesne rozwiązania, które niegdyś należały do niedostępnych dla zwykłego obywatela, dziś możemy dostać niemal w każdej postaci. Systemy smart home pomagają nam radzić sobie z codziennymi obowiązkami, reagują na zmieniające się czynniki otoczenia i zabezpieczają naszą przestrzeń przed niebezpieczeństwami z zewnątrz. W dzisiejszym materiale wyjaśniamy, czym jest inteligentny budynek i jakie korzyści za sobą niesie.
Jaki jest inteligentny budynek?
Tematyka budynków inteligentnych jest coraz popularniejsza. Niestety mimo tak wielkiego szumu wokół nowoczesnych rozwiązań, wciąż możemy spotkać się z takimi osobami, które błędnie używają i rozumieją, czym tak właściwie jest inteligentny budynek.
Inteligentny budynek, czyli inaczej smart home, działa na zasadzie Internetu Rzeczy. Poprzez zbieranie dużej ilości danych i wykonywanie na tej podstawie określonych analiz, może sterować poszczególnymi komponentami domu bez udziału człowieka. W pewnym sensie jest to zasługa sztucznej inteligencji, która uczy się zachowań użytkownika i dzięki temu może dostosować warunki panujące w całym budynku, aby te były jak najbardziej odpowiednie.
Chodzi tutaj między innymi o komfort cieplny, czyli warunki, w których nie czujemy ani zimna, ani ciepła. Temperatura jest optymalna i dopasowana do naszych potrzeb. Smart home zmienia temperaturę, włącza oświetlenie, wyłącza niepotrzebne gniazdka – czyli wykonuje najprostsze czynności, które dla nas czasem mogą być niezwykle męczące. Albo możemy o nich po prostu zapominać, w natłoku codziennych spraw.
Popularne rozwiązania dla domu i budynku smart
Większość powtarzalnych funkcji w domu możemy zautomatyzować. Z tego względu komponentami smart home, które mogą przynieść nam najwięcej korzyści (przede wszystkim – oszczędności), są:
- żarówki, gniazda, włączniki;
- systemy multimedialne, głośniki i asystent głosowy;
- przyciski smart, panele dotykowe;
- system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji;
- czujniki – temperatury, powietrza, czadu, gazu;
- i wiele innych.
Cały system inteligentnego budynku może sam podejmować własne decyzje na podstawie danych, które pozyskuje z poszczególnych czujników. Może też ustawiać sceny, czyli indywidualny dla użytkownika zestaw ustawień na konkretny dzień, porę dnia, sytuację bądź inne czynniki.
Inteligentny budynek – to się opłaca
Decydując się na podobne rozwiązania smart home, można wiele zyskać. Wśród korzyści, które zapewnia posiadanie zautomatyzowanej instalacji w domu, budynku, mieszkaniu, czy też ogrodzie, można wymienić przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne. Budżet wkładany w instalację systemu z czasem się zwraca, a korzyści wynikające z oszczędności energii są nieporównywalne ze standardowymi instalacjami, które nie mają opcji sterowania zdalnego.
Automatyzując kamery, domofony i alarmy wszyscy domownicy mogą czuć się znacznie bezpieczniej. Ponadto automatyzacja przesłon okiennych, oświetlenia, czy też gniazdek elektrycznych gwarantuje po prostu większą wygodę i komfort.
Zalet inteligentnych rozwiązań dla domów i budynków jest mnóstwo, dlatego, aby je wszystkie poznać, warto na własnej skórze przekonać się, jak działa smart home.